Döntsd el, mi a fontos
Mindig azt tisztázd először, mi a legfontosabb számodra. Ragaszkodsz egy helyszínhez, de nincsenek kőbe vésett elvárásaid az időponttal kapcsolatban, vagy éppen fordítva? Nos, elsőként ezzel, a számodra legfontosabb részlettel foglalkozz, hogy minden mást eszerint tervezz.
Légy tisztában a meghívottak számával
Szorosan összefügg a felső ponttal, ezzel összefüggésben érdemes azt kezelni. Hiába szerettél bele egy helyszínbe, ha az kisebb esküvők számára ideális, mint a tiétek, de egyszerűen nem tudsz lefaragni a meghívottak számából. Legyen hát egy listád erről, számolj a +1 főkkel is. Előfordulhat, hogy a meghívottak közül nem teszi mindenki tiszteletét, de az még mindig jobb, mintha kevesebbre saccoltok, és többen lesznek az esküvőn.
Válaszd ki az időpontot és helyszínt
Ha az első pontnak megfelelően se a helyszín, se az időpont nem eldöntött, akkor a vendégek listáját követően ezzel kell foglalkoznotok. Érdemes többfelé is nézelődni, hiszen előfordulhat, hogy nem akartatok a lakóhelyetektől túl messzire menni, de ha néhány kilométerrel odébb rálelnétek az álomhelyszínre, megéri áldozatot hozni érte, nem igaz?
Készülj előre az időjárással kapcsolatban
Nyilván ezesetben semmit sem szabad biztosra venni, de nagyjából azért oda kell figyelnetek az adott évszak jellegzetességeire. Ha nyári esküvőt terveztek, akkor se feledkezzetek meg a fedett terekről. Tavak környékén a nyári időszakban ízeltlábú vendégek keseríthetik meg a vendégek kényelmét, míg télen a helyszín megközelítésével lehet gond, ha túl nagy a hó. Gondoljátok át ezeket a szempontokat!
Oszd be jól a keretet
Nagyon fontos, hogy tisztában légy vele, mennyit költhetsz, és azokat a dolgokat is vedd számításba, amikhez ragaszkodtok. Ha például megtaláltad álmaid menyasszonyi ruháját, de az elveszi a keret nagy részét, nyilvánvalóan döntést kell hoznotok. Egy átlagos esküvő költségeit érdemes az alábbiak szerint elosztani:
- 48 – 50% a lakodalomra
- 8 – 10% a ruhára
- 8 – 10% a szolgáltatásokra, programokra vagy zenére
- 10 – 12% a fényképre és videóra
- 2 – 3% a meghívókra
- 8 – 10% az egyebekre (például ajándékok)
Így marad körülbelül 5-10%-otok, ami egy vészhelyzeti tartalák, így ha beütne a krach, akkor is van mihez nyúlnotok.
Gondoskodj róla, hogy a vendégek jól érezzék magukat
Jó előre gondold át az ültetési rendet, ha sok a gyermek a családban, érdemes számukra animációról gondoskodni, és keresni valakit, aki leköti őket a lagzi alatt. Tájékoztasd a vendégeket, hogy a helyszínen biztosítotok-e szállást, vagy arról maguknak kell gondoskodniuk, és így tovább. A lényeg az, hogy igyekezz minél több szempontot átgondolni és ügyelni arra, hogy a vendégek is gondtalanul ünnepelhessenek veletek.